SPÄŤ NA NOVINKY

Prinášame na nitrianske stoly skutočne kvalitné, poctivé a lokálne potraviny.

Prečo ste sa rozhodli otvoriť prevádzku v Nitre?

Našou stratégiou je otvárať jeden nový obchod ročne. V YEME uprednostňujeme kvalitu pred kvantitou. Počas posledného obdobia sme sa sústredili na posilnenie dodávateľského reťazca, na vychovanie a zaučenie vlastných pekárov, mäsiarov, ktorých je na trhu stále akútny nedostatok. Farmárom sme ponúkli vyhovujúce partnerstvá, aby sme sa vzájomne slušne odprezentovali. Cítime, že ľudia majú záujem o kvalitné potraviny. Okrem príležitosti, ktorú sme dostali, je pre nás mesto Nitra zaujímavé z pohľadu rozšírenia služieb mimo Bratislavy. K Tomášikovej, Búdkovej, Panorame City a SNP za chvíľu pribudne v Bratislave piaty obchod Nivy. Prvé mimobratislavské potraviny otvárame v Nitre, ich otvorenie je naplanované na marec 2022.

Kto je typickým zákazníkom vašich predajní? / Koho chcete svojim sortimentom osloviť?

Podľa prieskumu, ktorý sme zrealizovali vo februári 2021, je naším častejším zákazníkom žena vo veku 30 – 39 rokov 😊 Ale tiež mladé rodiny, mladí ľudia a rovnako silno je zastúpená aj kategória ľudí v produktívnom veku. Oslovujeme všetky vekové kategórie, od najmladších po najstarších, každý si nájde svoje. Aj keď prevahu tvoria mladé rodiny, ktoré chcú zabezpečiť pre svoje deti kvalitné a zdravé potraviny, tiež sú našimi častými zákazníkmi dôchodcovia, ktorí chodia kupovať čerstvý kváskový chlebík a šunku. Zákazníci vnímajú našu značku, je ich stále viac a viac. Dnes dokážeme obslúžiť v Bratislave 50 tisíc zákazníkov týždenne. YEME sa stalo miestom, kde zákazníci nájdu produkty, ktoré sú špeciálne a jedinečné.

Vo vašom sortimente sa nachádza množstvo biopotravín aj potravín pre zdravý životný štýl. Rastie na Slovensku záujem o tieto produkty?

Ľudia chcú kvalitné základné potraviny. V YEME ponúkame také potraviny, aké majú naozaj byť – chlieb z kvásku, kvalitnej múky. Kura, ktoré behalo po vonku a malo slušný život. Záujem o bio potraviny rastie, ľudia čoraz viac vnímajú kvalitu potravín. Čoraz viac vnímajú prírodu. Dnes už ľudia majú kontrast, majú s čím porovnávať. Zaviedli sme pojem: bio je náš štandard a v tomto duchu využívame každú príležitosť, aby sme kvalitných menších farmárov dostali na regály. Na Slovensku je ich však stále nedostatok. Spolupracujeme preto aj so zahraničnými dodávateľmi bio produktov. Z Rakúska s manželmi Achleitnerovcami, ktorí majú biofarmu vyše 30 rokov. Pestujú na nej sezónnu zeleninu a ovocia výlučne podľa zásad ekologického poľnohospodárstva. Sú jediní v Rakúsku, ktorí dobrovoľne podstupujú pravidelné kontrolné testovanie, či produkty neobsahujú pesticídy a inú chémiu.

Na druhej strane tu máme chovateľov, pestovateľov, ktorí to robia z presvedčenia a aj keď certifikáciou nedisponujú, keďže je to okrem iného aj finančne náročný proces, vieme, že to robia z presvedčenia, ktoré je hodnotovo rovnako blízke. Tu spomeniem pána Nováka z Farmy Kuchyňa, ktorého hovädzie mäso je jediné, ktoré v YEME nájdete a aj bez certifikácie bio je zárukou porovnateľnej kvality.

Na mnohých bioproduktoch môžete v YEME nájsť aj označenie DEMETER, čo je ešte prísnejšia certifikácia než bio. Je to značka pre produkty z biodynamického poľnohospodárstva. Nielenže vylučuje použitie syntetických hnojív a chemických prípravkov, ale tiež vyžaduje veľmi špecifické opatrenia na posilnenie procesov v pôde.
A  určite stojí za zmienku hnutie Slow Food. Presadzuje miestne produkty, domáce odrody plodín, ktoré zachovávajú dedičstvo gastronómie. V našich predajniach nájdete napríklad slovenské bio produkty z mangalice z Ekofarmy Róberta Góru zo Salky, ďalší slovenský unikát. Na produkciu bio mäsa chová p. Góra staroveké plemeno mangalicu, vyšľachtené pred 200 rokmi, ktoré pochádza z veľkej uhorskej nížiny. Plemeno sa pasie vo voľnej prírode aj v tuhej zime, čím sa dosahuje pomalý, ale prirodzený prírastok.

Spolupracujete s množstvom lokálnych dodávateľov. Podľa čoho si ich vyberáte?

Hľadáme najmä malých lokálnych, remeselných výrobcov potravín a ekologických pestovateľov a chovateľov. Našou snahou je obnoviť a rozvíjať kultúrne tradície spojené s jedlom. Naša spolupráca s dodávateľmi je založená na osobných vzťahoch a synergii. Za farmármi a výrobcami potravín cestujeme, veľa sa rozprávame, spoznávame sa. Ak zdieľame rovnaký názor, čiže výrobcovi ide o to, aby vyvíjal kvalitnú, dlhodobo udržateľnú potravinu typickú pre región, vyskúšame to. Ak to vyjde, aj naďalej spoločne hľadáme inšpiráciu pre ďalšie zlepšovanie. Oceňujeme dobrý úmysel, ak sa výrobca aj v malom zaujíma o svoj produkt. A ak potrebuje pomoc, pomôžeme či už s certifikáciou, dozariadením výroby, obalom, bezúročnou pôžičkou. Uvedomujeme si, že takáto spolupráca s našimi dodávateľmi, založená na vzájomnej dôvere a fungovaní, je alfa omega našej existencie.

Ľudia majú radi príbehy a my ich našim zákazníkom radi sprostredkúvame. Majú pre to rovnaké nadšenie ako my. Pán Novák ako jediný dodávateľ hovädzieho mäsa do YEME chová svoje kravičky vo voľnom výbehu celoročne. Rodina Šataníkovcov na ich biofarme v blízkosti Malinova a Studeného chová 360 nosníc s produkciou vajíčok a pestujú ovocie a zeleninu podľa princípu biodynamiky. Pestujú dnes už takmer zabudnuté poklady slovenskej záhrady – mišpuľu, egreše, dulu, jostu. A my ich veľmi podporujeme v ich snahe stať sa prvým certifikovaným Demeter farmárom na Slovensku. Z mliečnych fariem spomeniem Gemerské ovečky z oblasti Revúcej s produkciou najkvalitnejšieho ovčieho mlieka a 100 %-ných ovčích syrov. A tiež Gejza Vargu z Južných sadov, ktorý je dnes už bohužiaľ posledný väčší pestovateľ jabĺk na južnom Slovensku. Gejza zbiera jablká vo vlastnom sade Dallas, vytriedené plody lisuje za studena a vyrába priamo na mieste 100 %-né jablkové šťavy. Mimochodom táto dunajská oblasť je považovaná za jednu z najlepších na pestovanie v celej Európe.
Naozaj máme na Slovensku unikátnych farmárov a výrobcov, máme byť na čo hrdí. Tu však nejde len o samotný produkt, má to aj inú dimenziu. Cez kvalitný produkt a jeho spracovanie sa vraciame naspať na začiatok, k tradíciám, ktoré sú s produktom spojené. Vezmime si také parenice a korbáčiky, ktoré sú dôkazom toho, že aj keď došlo k istému prerušeniu väzieb s prírodou a tradíciami, vnímame postupný návrat k pôvodnému a ďalším generáciám vieme odovzdať naše bohatstvo.

Podporujeme kultiváciu krajiny, zamestnanosť, podnikanie, naša podpora má lokálno-ekonomický charakter. Hľadáme farmárov, výrobcov, alebo dnes už aj priťahujeme takých, ktorí to sami od seba chcú rovnako ako my a je to ich presvedčenie. Potraviny sú nositeľmi našej kultúry, sú súčasťou kolobehu prírody. Naším zámerom je zachovanie harmonického využívania prírody. Ak do toho dajú farmári srdce, lásku, to je to, čo nám dáva zmysel ich podporovať a spolupracovať.

Rovnako u vás zákazníci nájdu aj potraviny z dovozu. Ako tie vyberáte?

Vo výbere sme veľmi opatrní. Chodíme na európske veľtrhy zdravých a kvalitných potravín. Sme tiež súčasťou hnutia Slow Food. V zahraničí hľadáme kvalitné autentické potraviny, známe pod značkou D.O.C. (chránené označenie pôvodu), hľadáme typické plodiny pre daný región. Spolupracujeme s tými, ktorí sa angažujú v ochrane kultúry a zachovaní miestnych kulinárskych tradícií, tými, ktorí oživujú záujem o pôvod jedla, jeho chuť. Autentickosť pre nás znamená, že ak dovážame mascarpone alebo ricottu, sú z Talianska, kde pôvodne vznikli. Ak kvalitné cestoviny ako sú špagety, tiež sú od regionálneho dodávateľa z Talianska. Od rodiny Morelli, ktorá si viac ako 150 rokov generačne odovzdáva tradičné postupy vo výrobe. A nielen to, je jednou z mála, ktorá využíva na výrobu cestovín s unikátnou semolinou pšeničný klíčok. Takéto cestoviny určite nehľadajte medzi priemyselne spracovanými. To isté ryža na rizoto Riso Margherita je z rodinnej farmy z Piemontu, kde na ploche 300 hektárov ryžových polí produkujú organickú ryžu najvyššej kvality už vyše 100 rokov. Vychádzajú
z tradičných postupov a dodnes pestujú, spracovávajú a balia najlepšie odrody talianskej ryže vo svojej výrobe, kde od sejby po spracovanie a balenie si všetko zabezpečujú sami. Prvotriedne syry máme z piemontskej rodinnej firmy Castagna. Pod vedením pána Giuseppeho, Majstra syrov, sa mnohé pýšia označením D.O.P.
Od rodinnej firmy Marsuret s dlhoročnou tradíciou máme prosecco z najkvalitnejšej oblasti Valdobbiadene. Kvalitné salámy od Salumifico Peverli Carlo, rodinnej firmy, ktorá v srdci Emilie v Taliansku s láskou, rešpektom
a úctou k práci ich predka, zakladateľa, spracováva delikátne salámy od výberu mäsa, jeho spracovania, zrenia až po balenie pre nás.

Jednou z našich priorít je podporovať remeselnú výrobu, vážime si prácu ľudí, ktorí veria tomu, čo vyrábajú,
a ručia za to vlastným menom. Zachovávajú tradície, kultúrny odkaz a pečať typickú pre svoj región. Dnes máme takýchto dodávateľov 15 a nielenže k nim osobne chodíme po tovar, ale ich aj osobne navštevujeme.

Ktoré produkty sú v YEME najobľúbenejšie?

Ide o produkty YEME, čiže z našej vlastnej výroby. Dnes už máme vlastnú pekárenskú, cukrárenskú, lahôdkovú
i mäsovú výrobu. Je to zhruba tretina potravín, ktoré predáme. Pekárenské výrobky – chleby, slané a sladké pečivo vyrábame priamo v každej pekárni na predajni. Mäsovýrobu s vlastným výsekom máme na Tomášikovej. Hovädzie pochádza z Farmy Kuchyňa, bravčové z PD Poriadie a PD Sokolce, bio mangalica zo Salky, hydinu máme z Topoľnice. Dezerty a zákusky vyrábame v Bratislave vo Vrakuni, odkiaľ ich každé ráno rozvezieme čerstvé po všetkých obchodoch. Ďalej máme centrálnu lahôdkovú výrobu, v ktorej vyrábame počas dennej
a nočnej práce zeleninové šaláty, ovocné šťavy, smoothie a tiež nátierky bez konzervantov. Na ich výrobu používame rovnaké produkty, ktoré predávame, vajíčka len z voľného výbehu, jogurt z kvalitnej slovenskej mliečnej farmy, mäsové výrobky z vlastného výseku od slovenských farmárov. Vo výrobe dokážeme spracovať týždenne 1,5 tony nátierok. A to ručne. Každý náš zamestnanec vkladá do vyrobeného produktu kus energie. Ručne spracované, ručne zabalené a ručne etiketované. To je dnešná YEME výroba. Rovnaká, na akú sú zákazníci zvyknutí z domu alebo od babičky.

V predajni v Nitre bude remeselná pekáreň s čerstvo upečeným kváskovým chlebíkom.

Koncept remeselnej pekárne YEME bude rovnako autentický ako vo všetkých predajniach. Vyrábať a piecť budeme priamo v predajni kváskové chleby, slané a sladké pečivo. Zákazníci budú môcť proces výroby v otvorenej pekárni aj sledovať. Osvedčil sa nám tento model. Mať na raňajky teplý voňavý chrumkavý chlieb je jednou časťou mozaiky, ktorá keď sa spojí, vytvára skvelý nákupný zážitok.

Charakteristika predajne

Každá predajňa má svoj vlastný charakter. Či už komorný alebo mestský. Ale do veľkej miery ju formuje náš zákazník. A tým ovplyvňuje nevedome aj jej charakter. Architektúra miesta závisí od celkovej dispozície. Zachovávame však rovnaký koncept, aj napriek rozdielnej veľkosti predajní chceme priniesť zákazníkovi rovnaký nákupný zážitok. Ak je zvyknutý na makový závin na Tomášikovej, ten si kúpi aj na Búdkovej v Bratislave a ten si kúpi aj v Nitre na Promenáde.